C Blok

Yönetmen ve Senaryo: Zeki Demirkubuz
Kurgu: Nevzat Dişiaçık
Görüntü Yönetmeni: Ertunç Şenkay
Sanat Yönetmeni: Ayşe Akıllıoğlu
Ses-Mix: Erkan Aktaş
Müzik: Serdar Keskin
Oyuncular: Serap Aksoy, Zühal Gencer, Fikret Kuşkan, Selçuk Yöntem, Ülkü Duru, Feridun Koç

Yapım: Mavi Film
Yapımcı: Zeki Demirkubuz
Yapım Yılı: 1994, Türkiye

35 mm / Renkli / 86 dakika / Format: 1.66
Bobin Sayısı: 5
Uzunluk: 2650 m
Ses: Optical-Mono

Öykü

Mutsuz evliliği dağılmakta olan Tülay, modern bir sitede yaşamaktadır. Site çalışanı Halit, gizlice Tülay’ı gözetlemekte, her hareketini izlemektedir. Tülay bir akşam eve döndüğünde Halit’le hizmetçisi Aslı’nın kendi yatağında sevişmesine tanık olur. Bu an, Tülay için bilinçsiz bir arayışın başlangıcı olacak, günlük yaşamı algıları ve korkularıyla karışmaya başlayacaktır.

Yönetmenin Sözü

Senaryosunun büyük kısmını Ataköy’de yazdım. Ataköy’ün ardındaki varoşlarda büyüdüğümden, Ataköy’ün bizim için, oradaki insanlar için temsil ettiği şeyi biliyordum. Orasını o kayıp insanın mekanı olarak düşünmemin nedeni de buydu. Bu, olgu olarak duruyordu. C Blok’u çekmeden bir buçuk ay önce, asistanlığını yaptığım bir filmde, otobandan, TEM yolundan bir mekana gidiyorduk; bu bloklar otobandan daha iyi görünüyordu. Sadece bloklar dememek lazım, yeni örgütlenen hayatın otobanlı yolları, arabalar, o izole edilmiş insanların hikayesini anlatmaktı. Bloklar, bir film duygusunu sezdirdi bana; bu, tabii, eğilimlere gore, insanların etkilenmelerine gore değişebilecek bir sezgidir; aynı şey bir başkası için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Bu, herkesin kendi iç yapılanmasıyla ilişkili, olgunlaşmasıyla ilişkili. O şeyi sezdim, ortada bir hikaye yoktu.

C Blok’un özelliği budur: klasik anlamda bir hikayesi neredeyse yoktur… Filmin metafizik bir yanı vardır. Durumlarla, anlarla ilgili sahnelerin olduğu bir filmdir.

Rıza Kıraç’la yapılan söyleşiden kısaltılarak alınmıştır. Klaket 7. 1997.

why wifes cheat i cheated on my husband why do married men cheat on their wives
vioft2nnt8|001049142CC5|zubabi_zd|Movie|LongDesc|9EF9117C-E02E-4E77-8DE2-591CC18A41BD


BasınFragmanResimler
İndirilebilir İçerikler